Dlaczego warto ćwiczyć?

Ruch wzmacnia organizm, zwiększając jego odporność, siłę mięśni, poczucie równowagi.
Zmniejsza też ryzyko takich chorób jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie oraz pozwala utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu. Aktywność fizyczna wspomaga pracę mózgu, co zapobiega rozwojowi chorób demencyjnych. Kontrolowany ruch pozwala również zachować siłę i sprawność mięśni, które wraz z wiekiem słabną. Bardzo dużą korzyścią dla organizmu jest wpływ na kondycję psychiczną. Seniorzy są grupą wyjątkowo narażoną na depresję i samotność. Wydzielające się podczas aktywności endorfiny – czyli hormony szczęścia znacznie polepszają  samopoczucie, odrywając od biernych czynności jak słuchanie radia, czy oglądanie telewizji, zastępując je towarzystwem innych aktywnych osób.

Przed rozpoczęciem regularnych ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ o ile sam ruch i aktywność jest zdrowa, to przekraczanie swoich aktualnych możliwości może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które od dawna nie wykazywłay aktywności fizycznej. Tu rolą trenera jest odpowiednie wdrożenie i dobranie obciążeń treningowych i stopniowe zwiększanie trudności i czasu trwania treningu. W sporcie nie ma dróg na skróty.

Jak ćwiczyć?

Wiemy już o konieczności dopasowania aktywności do ogólnego stanu zdrowia, formy i ewentualnych chorób. Szczególną uwagę i ostrożność zachowujemy przy problemach z nadciśnieniem tętniczym. Podkreślam – uwagę i ostrożnośc, bo o ile lekarz nie zaleci inaczej możemy znacznie poprawić swój stan zdrowia, będąc pod opieką odpowiedzialnego trenera.
Ćwiczenia dozujemy stopniowo. Pierwsza faza treningów nie może wywoływać u nas bólu, dyskomfortu – dlatego kategorycznie odradzamy testowanie samego siebie. To że 20 lat temu zrobiłem 30 pompek i 50 przysiadów nie jest żadnym wyznacznikiem obecnej formy i próba bicia rekordów może okazać się brzemienna w skutkach. Możemy sobie stawiać cele, ale na podstawie obiektywnej oceny trenera. Cel powinien być 1 – realny 2 – na miarę możliwości.
Co to oznacza ? – jeśli kiedyś biegałem, a miałem przerwę 20 lat, to nie zaplanuję udziału w maratonie za 3 miesiące i nie spróbuję za wszelką cenę przebiec 5 km na pierwszym treningu.
To jest niebezpieczne !!!
Podzielimy ten cel na zdrowe dla organizmu etapy adaptacji i wspólnie będziemy obserwować efekty i zmiany z nim i związane.
 
Koncentrując się na ćwiczeniach ogólnych  składających się z 3 elementów:
–    ćwiczeń aerobowych
–    ćwiczeń siłowych
–    ćwiczeń rozciągającyh
rozpoczynamy umiarkowane treningi od 15 minut aktywności, stopniowo zwiększając ją do 30 – 40 minut 3 do 4 razy w tygodniu.

Zasady planowania treningu seniora:
–    dopasowanie treningu i jego metod indywidualnie do osoby a nie do grupy wiekowej
–    konsultacja z lekarzem
–    system małych kroków – umiarkowane nasilenie intensywności, wydłużanie czasu treningu i ilości wykonywanych ćwiczeń.
–    opieka i samokontrola – obserwujemy się wzajemnie podczas ćwiczeń w grupie, podczas samodzielnego treningu wsłuchujemy się w swój organizm – zadyszka, zawroty głowy, są bezwzględnym sygnałem do odpoczynku i zmniejszenia aktywności.

Formy ćwiczeń

–    ćwiczenia aerobowe – wpływają na wzrost wytrzymałości organizmu, koncentrujemy się na prostych dostępnych łatwo formach dostosowanych indywidualnie, jak spacer, spacer z elementami gimnastyki, spacer z marszobiegiem, jazda na rowerze, pływanie – te ćwiczenia wpływają doskonale na samopoczucie i są korzystne dla serca.
–    ćwiczenia siłowe – szczególnie istotne dla seniora jest wzmocnienie siły mięśni, jest to bardzo ważne w codziennym życiu. Sprawne mięśnie zabezpieczją nasz skielet na wypadek utraty równowagi.
–    ćwiczenia rozciągające – to zestaw ćwiczeń poprawiających koordynację ruchową, gibkość, które są szczególnie istotne dla osób cierpiących z powodu ograniczeń ruchowych. Wpływają na większą swobodę ruchu, zwiększają komfort codziennych czynności jak zakładanie butów, wejście po schodach.

ROTAXION HA może pomóc przywrócić Ci prawidłowe funkcjonowanie stawów, ale nie zastąpi zdrowej aktywności fizycznej.
Dołącz już dziś do bezpłatnego programu dla Seniora – JESTEM AKTYWNY

Na naszej stronie internetowej możesz zobaczyć przykładowe treningi dla Seniorów.
Zapraszamy też na cykliczne spotkania w parkach, gdzie w towarzystwie  - wspólnie prowadzimy treningi, wymieniamy się doświadczeniami i przede wszystkim miło spędzamy czas !!!

ROTAXION HA dostępny jest w aptekach, gdzie również uzyskasz informacje o aktualnych spotkaniach.
Teraz – kupując ROTAXION HA w aptece otrzymasz dodatkowo PIŁECZKĘ ANTYSTRESOWĄ, którą odbierzesz podczas pierwszego wspólnego spotkania.
Zobacz jak bardzo przydana jest PIŁECZKA ANTYSTRESOWA – (kliknij)